Uzman Makaleleri

Çocukluk Çağı Mastürbasyonu

Çocukluk Çağı Mastürbasyonu

Mastürbasyon davranışı, çocukların gelişimi açısından son derece doğal ve sağlıklı bir süreçtir. Çocuklar, bedenlerini keşfetmeye başladıkları küçük yaşlardan itibaren zevk alacak şekilde kendi vücutlarına dokunmaya başlarlar. Bu davranış genellikle çocuklarda 3 ile 6 yaş arasında daha sık görülmektedir. Kimi zaman tesadüfen kimi zaman ise bilinçli olarak bu hazzı keşfeden çocuk, cinsel bölgesiyle oynadığında duyduğu hazzı tekrar yaşayabilmek için eliyle dokunarak ya da yastık gibi başka bir nesne yardımıyla sürtünerek kendisini uyarabilir. Merakla tetiklenmiş olan bu keşif süreci; daha büyük yaşlardaki mastürbasyon davranışından oldukça farklı olup, yetişkin cinselliğiyle bir alakası yoktur. Çocukların, keyif alma isteğinin yanı sıra, özellikle de hissettikleri yoğun kaygı ve stresi azaltmak için mastürbasyon davranışına yöneldikleri bilinmektedir. Çocuğun, yaşadığı duygusal zorluklarla baş etmekte güçlük çekmesi veya ailenin mastürbasyon konusuna gereğinden fazla ilgi göstermesi durumunda mastürbasyon; bir ilgi çekme, rahatlama veya kaçış yöntemi olarak yerleşebilir.

Anne babalar bu süreci nasıl daha sağlıklı yönetebilir?

  • Çocuğunuzda bu yönde bir merak görüyorsanız ona yaşına uygun, vücut bölümlerinin ve cinsel bilgilerin anlatıldığı bir kitap alabilirsiniz. Çocuğunuza kitabı okuyabileceğini ve sonrasında merak ettiği soruları size sorabileceğini söyleyebilirsiniz.
  • Çocuğunuzla konuşurken mastürbasyon davranışıyla ilgili ‘günah, kötü, pis’ gibi ifadeler kullanmak; çocuğunuzun benlik algısına ve yetişkin yaşamındaki cinselliğine karşı olumsuz düşünceler geliştirmesine neden olabilir. Bu sebeple, bunun son derece normal olduğunu vurgulamak ve çocuğu yaptığı şey için cezalandırmamak oldukça önemlidir.
  • Çocuğunuzun bu davranışına şahit olduğunuzda, sert bir tepki göstermeyin. Çünkü gösterilen yoğun tepkiler, çocuğun utanç ve suçluluk hissetmesine sebep olabilir.
  • Çocuğunuza mastürbasyonun özel bir durum olduğunu ve herkesin önünde yapılamayacağını anlatabilirsiniz. Tuvalette ya da kendi odasında, yalnız olduğu zamanlarda bunu yapabileceğini söyleyebilirsiniz.
  • Çocuğunuz uykuya geçiş sürecinde mastürbasyon davranışı sergiliyorsa, onu yalnız bırakın ve ne yaptığını kontrol etmeye çalışmayın. Çocuğunuzu bu anlamda sıkıştırmak, yalan söylemesine ve bu konuyla ilgili suçluluk hissetmesine sebep olabilir.
  • Çocuğunuz toplum içerisinde mastürbasyon yaptığı zamanlarda onun dikkatini, ellerini kullanabileceği başka bir etkinliğe ya da oyuncağa yöneltmeye çalışabilirsiniz.

Hangi aşamada profesyonel bir yardım almak gerekir?

5-6 yaşından sonra kasıtlı olarak toplum içinde yapılmadığı müddetçe, mastürbasyon davranışıyla ilgili bir anormallikten söz edilemez.  Ancak, çocuğun genital bölgesinde herhangi bir fizyolojik sorunun olup olmadığını saptamak önemlidir. Çünkü kaşıntıya veya tahrişe yol açabilecek bir sağlık problemi, dikkati sürekli olarak o bölgeye yöneltecektir. Herhangi bir sağlık problemi olmadığı takdirde, toplum içerisinde ve önlenemez bir biçimde, ne pahasına olursa olsun çocuk, mastürbasyon eğilimi içerisine giriyorsa; bu süreçte sizden kopuk, ilişkisiz ve devamında baygın/bitkin bir hale bürünüyorsa; profesyonel bir yardım almak büyük önem arz etmektedir. Alınacak uzman desteği ile çocuğun bu davranışı hangi nedenlerle ısrarla sürdürdüğünü saptamak ve anne baba olarak bu süreci daha rahat yönetmek mümkündür.

 

Uzman Bilgisi

Psk. Tuğba İNCEKARA
Klinik Psikolog
  • Üniversite : Haliç Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü
  • Uzmanlık :

Yazıları

Güncel Psikoloji Yayınlarımız

Yardıma ihtiyacınız var mı? Size ulaşalım.