Aldatılma ve Sonrası

Aldatılma ve Sonrası


Aldatmayı nasıl tanımlarsınız?  Partnerinizin eski sevgilisi ile bir akşam yemeği yemesi, sosyal medya üzerinden biriyle arkadaşça mesajlaşması, biriyle flörtöz bir şekilde konuşması, porno izlemesi ya da biriyle tek gecelik cinsel birliktelik yaşaması hangisi sizin için aldatma sayılır ve bu sınır nasıl belirlenir? Aynı durumları partneriniz de aldatma olarak tanımlar mı?

Aldatmanın tanımı kişiden kişiye hatta aynı kişi için ilişkiden ilişkiye değişebilir ama genel olarak tanımlayacak olursak aldatma evli ve ya romantik ilişkide olduğunuz partnerinizin gizli bir şekilde sizden başka biriyle cinsel ya da duygusal bir ilişki içerisinde olması durumudur.

Aldatmanın muhtemel sebeplerinden, toplumun aldatmayla ilgili tutumundan ve bunun ilişki üzerindeki etkilerinden sonraki yayında daha ayrıntılı bahsediceeez. Ama bu yayında sorulan soru üzerinden sizi aldattığını öğrendiğiniz partnerinizle ilişkiye devam edip etmeme kararınız ve sonrasında güven ilişkisinin tekrar nasıl kurulacağına odaklanalım.

Partnerinizin aldattığını öğrenmeniz ilişkinizi temelden sarsan, ciddi bir güven kırılmasına sebep olan bir durumdur. Öfke, hayal kırıklığı, değersizlik, mutsuzluk ve suçluluk gibi birçok duyguyu aynı anda yaşamanıza sebep olabilir. Diğer ilişkilerinizi de etkileyebilecek travmatik bir deneyim olarak yaşanabilir.

Fakat aldatılma her zaman ilişkinizin bitmesi gerektiği anlamına mı gelir? Tabi ki aldatmanın içeriği, süresi, kiminle olduğu, ilişkinin statüsü, partnerinizle aldatılma öncesindeki ilişkiniz gibi birçok faktör kararınızı etkileyebilir. Her ilişki kendine has özellikler taşır. Bunu unutmayarak genel olarak her iki partnerin de ilişkiyi onarma ve sürdürme isteği ve çabası varsa ilişkiye devam etme kararı alınabilir.

Elbette bu süreçte partnerinizin sadece aldatmayı sonlandırması ve bu konu üzerine hiç konuşulmaması bir anda güven ilişkisini tekrar oluşturmayacaktır. Aksine partneriniz tutarlı bir şekilde ve zaman zaman zor da olsa dürüstlükle ilişkiyi bu sefer farklı yaşayacağını göstermelidir. Partnerinizin ya da çevrenizdeki kişilerin aldatmayla ilgili sizi suçlama eğilimi varsa ne olursa olsun aldatmanın tek sorumlusunun partneriniz olduğunu unutmamalısınız. Her ilişkide sorunlar yaşanabilir, fakat bu aldatmanın bir gerekçesi olamaz. Bu nedenle partnerinizin aldatma sorumluluğunu alıyor olması da önemli bir adım olacaktır. Partneriniz özür dilemeye ve bu durumun tekrarlanmayacağına dair size söz vermeye açık olmalı ve aldatmayla ilgili aklınızda kalan soru işaretleri varsa bunlar konuşulmalıdır.

Aldatılan kişi olarak partnerinizi suçlamaktan kaçınarak duygularınızı ifade etmeniz önemlidir.  Örneğin: Bu davranışların yüzünden çok kırıldım ve bundan sonra sana tekrar güvenebilir miyim emin değilim gibi.

Tekrar tekrar aldatılmanızın ayrıntılarını konuşmaktan kaçınmalısınız. Bu yaralarınızın derinleşmesine ve partnerinizden daha da uzaklaşmanıza sebep olabilir.

Beraberce nasıl oldu da ilişkide bu yaşandı, farklı neler yapılabilirdi, bundan sonra sınırlar nasıl belirlenebilir, açık bir iletişim nasıl kurulabilir gibi konular üzerine konuşulmalıdır.

Duygusal ve cinsel olarak tekrar bir bağ kurabilme üzerine çalışılmalı (düzenli olarak beraber vakit geçirilecek zamanlar oluşturulması gibi)

Son olarak partneriniz tarafından aldatıldıktan sonra hissettiğiniz, düşündüğünüz herşey çok anlaşılır. Aldatılma sevdiğiniz birinin ölümü gibi bir etki yaratabilir. Aldatılmayla bilrlikte İlişkinize ve partnerinize dair hayalleriniz, güveniniz ve beklentileriniz kaybedilmiştir. Bu sebeple aldatılma bir yas süreci olarak da deneyimlenebilir. İlişkinizin onarılması her iki tarafın da sabırlı olması gereken ve zaman alan bir çabadır.  Bu yorucu ve acı veren bir süreç olabilir. Bu nedenle, çift terapisi ve/veya bireysel psikoterapi desteği alıyor olmak bu süreci daha sağlıklı atlatmanızı sağlar.

Uzman Bilgisi

Psk. Çağla APAYDIN
Klinik Psikolog
  • Üniversite : İstanbul Bilgi Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Psikoloji (0 ÖSYM Bursu- Onur Öğrencisi)
  • Uzmanlık : Bahçeşehir Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Klinik Psikoloji Tezli Yüksek Lisans Programı, Psikoterapistlerde Bağlanma ile Kendini Açma ve Zor Hasta Tanımları arasındaki İlişkide Duygu Düzenleme Stratejilerinin Aracı Rolü

Yazıları

Podcastler

Güncel Psikoloji Yayınlarımız

Yardıma ihtiyacınız var mı? Size ulaşalım.