Dünya Ruh Sağlığı Gününün Bir Psikiyatriste Çağrıştırdıkları

Dünya Ruh Sağlığı Gününün Bir Psikiyatriste Çağrıştırdıkları

Birkaç yıl önce Dünya Sağlık Örgütü, 2 yıl içinde depreyonun tüm hastalıklar arasında insanoğluna maliyeti en yüksek hastalık olacağını açıkladı. Şimdi o zamandayız. Bu açıklamanın yapıldığı sırada birinci sırada kalp damar hastalıkları vardı.

Ne demek maliyeti en yüksek hastalık?

Sağlık; biyolojik, psikolojik, sosyal olarak bir bütünlük ve denge halinde olmak ile tanımlanırsa eğer, hastalık; biyolojik (bedenen), psikolojik (zihnen, duygu, düşünce ve davranış olarak), sosyal (ilişkisel) olarak bozulmaktır.

Sağlık, üretebilme ve sevebilme halidir. Üretim; para için çalışmak değil sadece, anne babalık edebilmek, dans edebilmek, şiir yazmak, temizlik yapmak, sevebilmek, aşk değil sadece bağlanmak, güvenmek, orada kalmak…

Dünya Sağlık Örgütü yeryüzünde 300 milyon insanın depresyon geçirdiğini, 250 milyon insanın kaygı bozukluğu yaşadığını açıkladı. Türkiye Psikiyatri Derneği her yedi yetişkinden birinde ruhsal bozukluk olduğunu, Sağlık Bakanlığı her on çocuktan birinin ruh sağlığının bozuk olduğunu duyurdu.  Hastalanıyoruz hem de giderek daha çok.

Bana göre bugün tanımladığımız biçimiyle ruhsal hastalıklar 1700’lü yıllardan itibaren başlayan sanayileşmenin sonucudur. Daha çok mal üretimi, daha çok tüketmeyi dayatma, daha çok tüketmek için daha çok çalışma, şehirler, yalnızlaşma, yaşamın anlamını düşünmeye zaman bulamama ve öleceğini bilen tek canlı olan insanoğlu için güvencesiz gelecekler… Karın tokluğuna yaşam, pisipisine ölüm…

Bugün neredeyse tüm dünyada devletler halkların hastalanmamaları için değil, hastalanıp sonra iyileşmeleri için sağlık hizmet sistemlerini kuruyor ve uyguluyor.

Psikiyatri (Ruh Sağlığı ve Hastalıkları) tanımında ‘ruh sağlığı’ ile ‘hastalıklarını’ eşit derecede barındırıyor. Oysa en az 50 yıldır iyileştirmeye neredeyse kitlenmiş bir haldeyiz.

Tüm meslek hayatım boyunca asıl olanın koruyuculuk olduğuna inandım. Hastalıklarını iyileştirirken insanlara, bir daha hastalanmamak için ne yapmaları gerektiğini öğretmeye çalıştım.

Madalyon Psikiyatri Kliniği tüm danışanlarına, koruyucu ruh sağlığı hizmetlerini ve tedavi edici ruh sağlığı hizmetlerini; yetkin, nitelikli, bugünkü sağlık sisteminde en ulaşılabilir haliyle iletmeye çalışıyor. Günümüzde kurumlar, iç denetimleri nedeniyle bireysel hizmetlerden daha güvenilir durumdalar.

Önce nasıl hastalanmayacağınızı, hastalandı iseniz nasıl iyileşeceğinizi, güvenilir dillerden, bakışlardan öğrenebilmeniz dileğiyle.

Güncel Psikoloji Yayınlarımız

Yardıma ihtiyacınız var mı? Size ulaşalım.