Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Kimdir?

Çocuk ve Ergen Psikiyatristi Kimdir

Çocuk ve ergen psikiyatristi nasıl çalışır?

Son yıllarda psikiyatrik ve psikolojik sorunlara karşı toplumda farkındalık artmaya başlamış, psikolojinin insan hayatında en önemli alanların başında geldiği fark edilmiştir. Farkındalığın artması ve genişleyen bilimsel literatürle birlikte çocuk ve ergenlerin erişkinlerin küçük halleri olmadığı anlaşılmış, çocuk ve ergenlerin ruhsal durumları ile ilgili bilgi birikim artmıştır. Bu gelişmeler ve alanda çalışan uzman sayısının artması ile birlikte çocuk ve ergen psikiyatri kliniğine başvuran çocuk-genç ve ailelerin sayısı hız kazanmıştır. Fakat psikiyatrinin ürküten namından dolayı birçok aile halen çocuk ve ergen psikiyatristine başvurmak konusunda geri durmaktadır. Uzun yıllar eğitimler sonucunda yetişen çocuk ve ergen psikiyatristi danışanları birçok bakış açısından değerlendirme kabiliyetine sahip olurlar.

Çocuk ve aileler, bir çocuk ve ergen psikiyatri kliniğine başvurduğunda süreç genellikle şu şekilde ilerler;

  • İlk görüşmede diğer muayenelerden farklı olarak çocuk psikiyatristi çocuk ve genç ile sıcak şefkatli bir terapötik bağ kurmayı önceler.
  • Yaşanılan zorluk ve sorunları birçok farklı bakış açısıyla ve farklı kaynaklardan (aile, öğretmen, diğer alanlardaki uzmanlar) dinler, zihninde formüle etmeye çalışır.
  • Gerekli gördüğü test ve tahlilleri ister.
  • Yaşanılan zorluğu formüle ettikten sonra bunu aile ve çocuk ile paylaşır.
  • Herkesin hemfikir olduğu formülasyon üzerinden tedavi seçeneklerini sunar.
  • Tedavi seçeneklerinin avantajlarını ve dezavantajlarını aile ve çocuk ile paylaşır. Ailenin ve çocuğun tedavinin ya da değişimin bir parçası için rol almasını sağlar.
  • Psikiyatrik ya da psikolojik durumlar için psikofarmakolojik ve/ya psikoterapötik müdahaleleri düzenler.
  • Tedavi ve müdahalelerin düzenlenmesinden sonra düzenli aralıklarla takibini sağlar.

Çocuk ve ailelerin bir çocuk psikiyatristi ile yürütebilecekleri süreçleri paylaştıktan sonra farklı bakış açılarından değerlendirme kabiliyeti olan çocuk ve ergen psikiyatristinden görüş almalarını, tedavi ekibinde çocuk ve ergen psikiyatristine yer vermelerini şiddetle tavsiye ederim.

Güncel Psikoloji Yayınlarımız

Yardıma ihtiyacınız var mı? Size ulaşalım.