Yetişkinlerde Obezite Tedavisi

Kilo sorunu kişilerin yaşamını etkileyen ve son yıllarda ülkemiz de dahil olmak üzere yaygınlığı artmış bir sağlık sorunudur. Dünya sağlık örgütüne göre de (WHO) obezite riskli hastalıklar kategorisindedir.

Obezite; vücuda besinler ile alınan enerjinin, harcanan enerjiden fazla olmasından kaynaklanan ve vücut yağ kitlesinin, yağsız vücut kitlesine oranının artması sonucu oluşan kronik bir hastalıktır.

Obezite; kardiovasküler hastalıklar, diyabet, hipertansiyon, metabolik sendrom ve psikolojik sorunlara yol açan önemli bir sağlık problemidir. Bu sebeplerle kişinin yaşam kalitesini düşüren, sağlık kurumlarına başvuru ve sağlık harcamalarını arttıran önemli bir sorundur.

Tek başına diyet yapmak kilo kaybetme konusunda kısa sürede kilo verimi sağlarken diyetin bırakılması sonucu eski kilolara dönüş hızlı olmaktadır. Kilo verme sürecinde psikolojik destek ve psikoterapi sürecinde düşünsel ve davranışsal faktörler ele alınır.

Kilo verme programlarında psikolojik faktörler genellikle en çok ihmal edilen yan olmaktadır.
Yemenin; mutsuzluk, üzüntü, öfke, kızgınlık, acı duygularını yatıştırıcı işlevi ve yemeğin kişi için ödül olması kısa zamanda işe yarasa da uzun vadede kendisi sorun olmaktadır.

Kilo vermeye çalışan kişilerde önce kendi yeme davranışları, yemek yemeye ilişkin inançları, fazla yemeyi tetikleyen duygusal ve çevresel faktörler, fiziksel aktivite düzeyleri, yaşam tarzları, sorun çözme biçimlerine yönelik kendini gözlem ve izleme başlangıç adımlarını oluşturmalıdır. Daha sonra sağlıklı beslenme, yavaş kilo verme, duyguları, düşünceleri ve yeme davranışına yönelik farkındalığı arttırma, düşünce, duygu ve davranış değişikliklerini oluşturma, aşırı yemeye karşı koyabilme ve mevcut kilo kaybını koruyabilmeye odaklanılmalıdır.

Güncel Psikoloji Yayınlarımız

Yardıma ihtiyacınız var mı? Size ulaşalım.