İlişki, Çift ve Evlilik Terapisi

İlişki ve evlilik terapisi, çiftlerin birbirleriyle olan ilişkilerini, bu ilişki tarzının davranışlara ve ilişkinin kendisine nasıl yansıdığını anlamaya çalışan, aile sistemini bireyler arası ilişkiden ziyade bir bütün olarak gören psikoterapi türüdür. Aile içinde gözlenen çatışmalar, eşler arasında ya da ebeveyn ile çocuklar arasında görülen iletişim zorlukları, çocuklarda davranım problemleri, stres, madde kötüye kullanımı, cinsel işlev bozukluğu, geniş aile sisteminde gözlenen rahatsızlıklar (kronik hastalıklar gibi), cinsel işlev bozuklukları dahil pek çok başlık ilişki ve evlilik terapisinin konusunu oluşturabilir.

İlişki ve evlilik terapisi; bireysel psikoterapiden farklı olarak, aile/ilişki dinamiklerine ve bu dinamiklerin psikolojik iyilik hali üzerindeki etkilerine odaklanır. Psikoterapist ve eşler arasında karşılıklı güven, şeffaflık ilişkisi sağlanır ve psikoterapist eşlere eşit mesafede yaklaşır. Koşulsuz olumlu kabul ile eşlerin kendilerini güvenli bir ortamda, yargılanmış hissetmeden açması sağlanır. İlişki ve evlilik terapisinde, bireyler değil bireylerin davranışlarının aile sistemini nasıl etkilediği incelenir. Dolayısıyla bir aile üyesini tanılamaktan çok o aile üyesinin diğer bireylerle olan ilişki tarzının aile üzerindeki yansıması ele alınır.

İlişki ve evlilik terapisinde başvuru sebebiyle de ilgili olarak görece hızlı ve çözüm odaklı müdahalelerde bulunulur. İletişim sorunları, aile içi çatışma, çocuk ve ebeveynler arası anlaşmazlıklar, kaygı ve depresyon gibi ailenin işlevselliğini bozan pek çok konu terapi sürecinde ele alınır. Eşlerin ve aileyi oluşturan bireylerin bu gibi durumlarda çatışma çözümüyle ilgili becerilerinin güçlendirilmesi amaçlanır.

İlişki ve evlilik terapisinde; kendi duygu, düşünce, davranışlarını ve ilişkiye yansıyan kısımlarını anladıkça eşlerin iletişim becerileri güçlenmektedir. Çiftler, ilişki içindeki stresi daha iyi yönetebilmekte ve çatışma durumunda daha etkili baş etme yolları geliştirebilmektedir.

Çift Terapisi

Muhtemelen bazen aklınız hep öteki ihtimale gidecek! Acaba başkasıyla evlenseydim ya da birlikte olsaydım hayatım nasıl olurdu? Zaman zaman içinde bulunduğunuz ilişkinin nereye gittiğini sorguluyor musunuz? Acaba yanlış bir evlilik mi yaptım? Acaba benim için doğru kişi mi? Paniklemenize gerek yok! Partnerinizi önceden ne kadar tanısanız da birlikte bir yaşam inşa etmek, hayatınızın farklı ve yeni bir dönemini içerir. Bazen bu dönemde aşamayacağınızı düşündüğünüz, sizi büyük anlamda yoran ve üzen sorunlar yaşayabilirsiniz. 

Çift terapisi işte tam da bu noktada devreye girer. Terapinin en önemli işlevi, ilişkide çıkılması zor yokuşları daha rahat çıkmayı sağlamasıdır. Çift terapisinin başarılı olabilmesi için hem partnerinizin hem de sizin bu sürece onay vermeniz gerekir. 

Çift, evlilik ya da aile terapilerinde ilişki içinde olan kişilerin terapiye birlikte gitmesi gerekir. Korkmayın, ilk seansta kendinizi açmaya çekinebilirsiniz. İşinin uzmanı terapistler ise bu konuda kendinizi güvende hissetmenize yardım eder. 

Çift terapisi,  birliktelik yaşayan kişilerin aşmakta zorlandığı konularda onlara yol gösteren bir psikoterapi tekniğidir. Sevgililer, eşler, nişanlılar çift terapisi alarak bakış açılarından kaynaklı farklılıkları görerek bunları kabul edebilir. İnsanın doğası yalnızlığa çok da elverişli olmadığı için genellikle herkes kendi eşini bulmayı arzu eder. 

En başta aşık olmayı dilerken aklınıza sevdiğinizle yaşayacağınız problemler gelmez. Hayatsa adeta emeksiz yemek olmaz, diyerek sizi zaman zaman sevdiğinizle sınayabilir. İlişkinize dair üstesinden gelemediğiniz konularda, birbirinizi daha iyi anlamak için çift terapisine başvurabilirsiniz. Sağlıklı ilişki, sağlıklı iletişim ve sağlıklı tartışma yolları noktasında çıkmaza düşüyorsanız uzman desteğiyle bu sorunun üstesinden gelebilirsiniz. 

Partnerinize ve kendinize dürüst olarak çıkacağınız bu yolculukta karşılıklı fayda sağladığınızı fark edebilirsiniz. Eşinizin istekleriyle sizinki çakışıyor mu? Bazı konularda çıkış yolu bulamıyor musunuz? Bu noktada empati temelli bir yaklaşımla yer yer kurallarınız ve bakış açınız noktasında esneklik gösterebilirsiniz. Neticede ilişki sürecini daha sağlıklı bir konuma taşıyabilirsiniz. 

Hem kendiniz hem de partneriniz için aşılmaz engelleri aşmak, kendinizi ve ilişkinizi daha iyi tanımak için çift terapisi randevusu alabilirsiniz. 

Çift Terapisi Nedir ve Kimler İçin Uygundur?

Çift terapisi, hayatı beraber paylaşmak isteyen, evlilik öncesi hazırlığı yapan ya da evli çiftler için uygun bir terapi türüdür. Ayrıca sevgililer de dilediği takdirde çift terapisine başvurabilirler. Unutmayın ki hayat dümdüz bir yol değildir. Dünyanın en iyi insanıyla da birlikte olsanız her zaman hemfikir olamazsınız!

Terapist eşliğinde birbirlerine duygularınızı ifade ederken, kırmadan, incitmeden ve dürüstçe birbirinize açılabilirsiniz. Bazı konularda kendinizi ifade etmekte zorlanıyor ya da partnerinizle anlaşmakta sorun yaşıyor olabilirsiniz. Bu durumu, beklentiler, anlayış ve destek üçgeniyle çözebilirsiniz. 

Danışmanlık sürecinde, partnerinizi ya da kendinizi suçlamadan sadece daha iyi bir ilişki kurmak amacıyla bulunmanız önemlidir. Aksi takdirde ego savaşına dönen ilişkilerde her iki taraf da yıpranmaya başlar. Tamamen size özel seanslar sayesinde, konuşmak istediğiniz konuları gündeme getirerek kaliteli ilişkinin temellerini atabilirsiniz. Bazen dışarıdan bir gözün desteği, birbirinize daha farklı bir noktadan bakmanıza yardım edebilir. 

Çift Terapisinin Faydaları Nelerdir?

Çift terapisi, öncelikle her iki tarafın da kendini iyileştirmek için attığı bir adımdır. Bu noktada süreç içinde iki taraf da belli konuları çözmede iyi bir yol kat edebilir. Sevdiğiniz kişinin bazen hiç anlayamadığınız yönlerini bir uzman yardımıyla daha rahat anlayabilirsiniz. Sevdiğiniz insanı size göre yanlış olan taraflarıyla da kabullenebilirsiniz. Bir düşünsenize onu size sevdiren şey neydi?

Rahatsız olduğunuz yönleri birbirinize düzgün bir üslupla ifade ederek duygularınızı doğru şekilde ifade edebilirsiniz. Bu sayede birlikteliğinizde mutluluk daha ön plana çıkabilir. Uyum noktasında ikinizin de fedakârlık etmesi gereken noktalar vardır. Her iki tarafın da duygusal tatminini sağlamak adına, birbirinize iyi gelmeyen yönleri törpüleyebilirsiniz. 

Çift Terapisi Süreci: Ne Beklemelisiniz?

İyileşmek her şeyden önce bir sabır işidir. Sağlıklı ilişki kurabilmek, eşlerin yani partnerlerin birbirine gösterdiği anlayışla mümkün olabilir. Bu noktada eşinize veya partnerinize beklentileriniz hakkında açık olmalısınız. Danışmanlık sürecinde, tek başınıza çözemediğiniz ve belki de başka bir bakış açısıyla göremediğiniz problemlerinizi daha rahat çözebilirsiniz. Korkmayın! Her çift zaman zaman aşamadığı sorunlar yaşar. Bu noktada verdiği tepkiler onların kaderini belirler.

Terapi sürecinden ne beklediğiniz önemlidir. Diğer taraftan partnerinizin ve sizin çocukluk döneminden itibaren yaşadığınız zorluklar, travmalar, rol model aldığınız kişiler, ilişkinizi etkileyebilir. 

Birbirinizle açık iletişim kurarak rahatsızlıklarınızı ve beklentilerinizi net şekilde konuşabilirsiniz. Terapiyi birbirinizi şikayet etme ya da suçlama alanı olarak değil, bir spor müsabakası gibi düşünebilirsiniz. İkili ilişkiler de zaman zaman rekabet içerir. Neticede iki tarafın da bu karşılaşmada ya da rekabette tatlı oyunlarla ve nüktelerle birbirine yaklaşması ilişkiye heyecan katar. 

Birlikte gülebilen bir çift olursanız her zorluğu daha kolay aşabilirsiniz. Hayattaki öncelikleriniz ne? Belki de birçok çift hayattan beklentilerini ve birbirinden isteklerini yeterince net şekilde ifade etmez. Neticede hep adım atmayı karşı taraftan bekler hale gelebilirsiniz. 

Terapi sürecinden tatmin sağlayabilmek için beklentileriniz gerçekçi olmalıdır. Partnerinizin aslında olmadığı bir kişi gibi davranmasını beklerseniz bu beklenti, her iki taraf için de hayal kırıklığıyla sonuçlanır. Aşılması çok güç engeller yoksa, ufak fikir ayrılıkları konusunda çift terapisinde daha hızlı yol alabilirsiniz. Aldatma, güvensizlik, kıskançlık gibi daha büyük problemlerde de yine terapist yardımıyla ilişkinizi kurtarmanın ve birbirinizi yeniden sevebilmenin yollarını arayabilirsiniz. Burada eşinizin ve sizin karakter yapınız, olaylara yaklaşımınız, birbirinize olan güveniniz devreye girer.

Yaşam boyu gelişim çerçevesinden bakıldığında evlilikle birlikte insan hayatında süregelen pek çok gelişim evresi söz konusudur:

 • Evlilik öncesi hazırlık dönemi,
 • Yeni evli çift dönemi,
 • Küçük çocuklu aile dönemi,
 • Ergen çocuklu aile dönemi,
 • Orta yaş dönemi,
 • Çocukların evden ayrıldıkları dönem ve evlilikte yaşlılık dönemi.

Her bir evrenin gerektirdiği hazırlık ve sorumluluğun yanı sıra bu evreler arası geçiş aşamasında da çeşitli problemler ortaya çıkabilir.

Evliliğe hazırlık aşaması, çiftlerin kendi kök aile sisteminden (kendi anne babalarıyla birlikte yaşadıkları dönemden) getirdiği anlayış ve örüntüler göz önünde bulundurulduğunda, aslında iki farklı aile sisteminin bir araya gelişi olarak düşünülebilir. Bu iki aile sisteminin birbirine uygunluğu; farklılıkları tolere edebilme ve sorun yaşandığı durumda bu sorunla baş edebilme becerisini kapsar. İlişki ve evlilik terapisindeki amaçlardan biri de eşlerin kendi kök ailelerinden getirdiği inanç, değer, mesafe, sınırlar doğrultusunda esneyebilme ve uyum sağlama becerilerini geliştirmektir. Örneğin, bazı ailelerde bireyler, birbirine duygusal olarak daha yakın mesafedeyken; bazı ailelerde daha uzaktır. Bazı ailelerde karar alım sürecine geniş aile dahil olabilirken, bazı aileler kendi içlerinde karar alma tercihinde bulunabilir. Eşler, kendi kök ailelerinden alışkın oldukları düzeni sürdürmeye çalışırken bu geçiş sürecinde zorlanabilir. Bu geçiş süreci farklı çatışmaları da beraberinde getirebilir. İlişki ve evlilik terapisi, bu gibi çatışma durumlarında, bireylerin kendi ilişki örüntülerini ve kök aile sistemindeki bu durumun eşler arası ilişkiye nasıl yansıdığını fark etmelerini sağlar.

Evliliğin ardından eşlerin, ilişki içinde birbirlerine göre konumu, çocuk sahibi olduklarında ve gelişim evreleri boyunca farklılaşabilir. Her geçiş evresinde çözülmesi gereken farklı bir kriz söz konusudur. Evlilikteki uyum ve işlevsellik, bu krizin nasıl ele alındığı ve çözüme ulaştığıyla şekillenir. Evliliğin ilk yıllarında karşılaşılan sorunlar, çocuk sahibi olduktan sonra ya da çocuklar evden ayrıldıktan sonra farklı şekilde kendini gösterebilir. İlişki içinde ortaya çıkan semptom ve bu semptomun anlamı ilişki ve evlilik terapisinde ele alınan önemli bir konu başlığıdır. Terapide çoğu zaman çocuk, semptomu ortaya çıkaran aile üyesi olarak düşünülür. Bahsedilen semptom, çocukluk dönemine özgü bir sorun olarak görülebilir ancak aile sistemi içinde ele alındığında çatışmayı besleyen ya da eşler arası çatışmayı önleyen bir işlev görebilir. Örneğin, okula gitmek istemeyen ya da okulda sorun yaşayan bir çocuk, aile gündemini meşgul edebilir ve eşleri, kendi aralarındaki sorunu konuşmaktan, bu sorunu ele almaktan, dolayısıyla ortaya çıkacak çatışmadan koruyabilir. Böyle bir durumda ise farklı bir sorun alanı olarak çocukta davranışsal problemler gözlenebilir. İşlevsel şekilde ele alınmayan çatışma çözümü, uzun vadede eşler arasında ve aile sistemi içinde sağlıklı olmayan iletişim örüntüsünü sürdürme potansiyeline sahiptir

İlişki ve evlilik terapisi, tüm bu gelişimsel art alan ışığında, çiftler arasında ilişki sırasında ve/veya evlilik sürecinde yaşanan sorunlara kapsamlı bir perspektiften bakarak eşlerin ihtiyacına yönelik çözümler üretmeye çalışır.

Başarılı Bir Çift Terapisi için İpuçları

Çift terapisi her şeyden önce bir takım çalışmasıdır. Takım, terapist rehberliğinde ilerleyen, üç kişilik bir gruptan oluşur. Bu süreçte terapist daha çok tarafsız bir yerde durur. İki tarafı da anlayarak adeta bir tercüman rolünü üstlenir. Bir uzman desteğiyle yapılan tartışmalar, konuşmalar ya da itiraflar, daha kontrollüdür. Sakin olun ve derin bir nefes alın, güzel bir yola çıkmak üzeresiniz. 

Terapistin hedefi iki tarafın birbirini anlaması ve neticede buna uygun bir şekilde devam etmeleridir. Her terapi çiftlerin birbirlerini daha çok sevmesini ya da bir arada kalmalarını sağlamaya yardım etmeyebilir. İki taraftan biri ilişki içinde çok yıpranmışsa ihanet söz konusuysa bu durumda iki taraf da beklentilerini ve duygularını dile getirir. Sonuçta her iki taraf kendi isteklerinin farkına varmış olur. 

Başarılı bir terapi genellikle iki tarafın da kazanımla ayrıldığı sonuçları doğurur. Kazanım burada bazen ilişkiyi kurtarmak olurken bazen kişinin kendiyle ilgili yeni yönler keşfetmesidir. Aldığınız destek doğrultusunda hem eşiniz hem de siz ortak dili konuşmayı başararak ilişkinizin temellerini sağlamlaştırabilirsiniz. Belki de en uzun yolculuğunuzu kendinize yapacaksınız!

Online Çift Terapisi: Avantajları ve Dezavantajları

Online çift terapisinin avantajlarından biri zamanda tasarruf etmektir. Diğer taraftan yüz yüze yapılmayan bir çift terapisinde yeterince verim elde edemeyeceğinizi düşünebilirsiniz. İlk kez çift terapisi alıyorsanız danışmanınızla iletişime girerken kendinizle ilgili bazı şeyleri anlatmaya çekinebilirsiniz. 

Yüz yüze terapi bu noktada daha etkili bir yöntem olabilir. Yine de kendiniz için güzel bir adım atarak Türkiye’nin ve dünyanın herhangi bir yerinden sadece internet ve bilgisayar aracılığıyla online çift terapisi alabilirsiniz. Önemli olan eşinizin ve sizin burada gerçekten gelişme kaydetmeyi istemenizdir. 

Alternatif çözüm yolları aracılığıyla keşfetmediğiniz yönlerinizin farkına varabilirsiniz. Bu sayede eşinize de kendinize de daha objektif bir noktadan yaklaşabilirsiniz. Eşinizi bir uzman yönlendirmesi eşliğinde dinleyerek belki de daha önce hiç fark etmediğiniz özelliklerini yakalayabilirsiniz. Neticede kendiniz için en doğru kararı vereceğinizi unutmamalısınız!

Online terapinin avantajları:

 • İlişkinizi daha sağlıklı şekilde yürütebilirsiniz. 
 • Duygularınızı bir uzman eşliğinde daha kontrollü şekilde dışa vurabilirsiniz. Bu sayede eşinizin duygularına zarar vermeden kendinizi ifade edebilirsiniz. 
 • Terapiye başlayarak daha iyi bir versiyonunuzu oluşturmaya başlayabilirsiniz.
 • Sorunları uzman desteğiyle daha kolay bir şekilde çözebilirsiniz. 
 • Farklı bakış açıları geliştirerek birbirinizi olduğu gibi kabul edebilirsiniz. 

Online terapinin dezavantajları:

 • Sorunları konuşmak kolay değildir.
 • Bazı konuları konuşurken acı çekebilirsiniz.
 • Süreç beklediğinizden uzun olabilir. 
 • Tanımadığınız birine mahreminizi açmakta zorlanabilirsiniz. 
 • Yüz yüze görüşmedeki samimiyeti tam olarak hissedemeyebilirsiniz. 

Yukarıdaki bütün zorluklara rağmen, yine de yardım almayı seçtiğinizde bütün zorlukları aştığınızı fark edebilirsiniz. 

Çift Terapisine Ne Zaman Başvurmalı?

Çift terapisine, belli konularda yaşanan ve çözüm noktasında çıkmaza düşen çiftler başvurabilirler. Sorunun illa çok büyük olmasına gerek yoktur. Henüz yolun başındayken yardım istemek, ilerleyen süreçte sizi bir dizi kavgadan, olumsuz düşünceden ve anlaşmazlıktan kurtarabilir. İkili ilişkiler karşılıklı iletişime dayalıdır. İletişimsel problemlerinizi çözmek için de çift terapisinin büyük oranda katkısını görebilirsiniz. Her terapi belli bir çaba ve sabır ister. Bu nedenle sürece güvenmeli, dürüst bir şekilde yola çıkmalısınız. Konuşarak çözemediğiniz ve işin içinden çıkamadığınız durumlarda çift terapisine başvurabilirsiniz. Bu yolla belki de gözünüzde fazlasıyla büyüttüğünüz konuları daha kolay çözebilirsiniz. Kendinize güzel bir adım atmaya var mısınız?

 

Uzman Seç

Şube Seçiniz :

Kavaklıdere İstanbul, Levent (Karanfil) İstanbul, Levent (Sülün) İstanbul, Suadiye

Güncel Psikoloji Yayınlarımız

Yardıma ihtiyacınız var mı? Size ulaşalım.