Ruhumuza Atılan Tokatlar; Psikolojik Şiddet

Ruhumuza Atılan Tokatlar; Psikolojik Şiddet

En sevdiklerim ya da en yakınlarım dediğimiz kişiler şiddetle birlikte en çok uzaklaşmak istediğimiz kişilere dönüşebilir. Çünkü şiddetin her türlüsünün içinde sağlıklı bir sevgi bağının olmadığını iliklerimize kadar hissederiz. En çok da bedenimize atılan tokatları, yumrukları, saldırıları fark ederiz ve onları kapatmamız için uğraşır dururuz. Morluklar, yaralar, kızarıklar, izler aman görünmesin hemen geçsin diye sürülmedik krem, kapatıcı kalmaz. Fiziksel şiddette bedenimizin acısını doğrudan hisseder, net bir şekilde bedenimizdeki tahribatı görürüz. Böylece fiziksel şiddete uğradığımızda bunu anlamakta zor olmaz.

Peki ya ruhumuza atılan tokatların, duygularımızın görmezden gelinişinin, hakarete alıştırılan yanımızın, suçlanan benliğimizin, kendimize küstürülen kişiliğimizin, yok sayılışlarımızın, fikirlerimizin ve davranışlarımızın aşağılanışıyla, sevgiden esirgenişimizle, her adımımızın eleştirilişiyle açılan onlarca yaraların; şiddetin en sık yaşanılan ve en az farkında olunan türü olan “Psikolojik Şiddet”in ne kadar farkındayız? Ruhumuza yapılan saldırılar ne kadar bedenimizde morluklara, kızarıklara dönüşmese de içimizde açılan derin yaraları fark edebilmek biraz zaman alabiliyor. Fiziksel şiddete oranla, uğranılan psikolojik şiddeti anlamakta bazen güçlük çekebiliriz. Ya da bu durumun sık yaşanmasından ötürü normalize edebilir ve psikolojik şiddeti fark etmek yerine; kendimizi suçlamaya devam edebiliriz. Bu yüzden araştırmalara göre de, psikolojik şiddetin yaralarını sarmak fiziksel şiddete göre daha zordur.

Psikolojik şiddette, her türlü eleştiri, aşağılama, suçlama, ayıplanma, yargılanma, zorbalık ve tehdit davranışlarını kapsayan çok geniş bir ağ vardır. Bu ağ unutamadığınız çocukken size annenizin kızgın bakışından, babanızın bir kere bile size sarılmayışından, iş yerinizde başarısızsın etiketinden, ilişkilerinizde utandırılmanız, duygularınızla alay edilmesine kadar birçok noktayı kapsar. Psikolojik şiddet esirgenmekle yakından ilgilidir. Sevgiden, onaydan, kabulden, saygıdan hep bir esirgeme ve ötelenme barındırır. Hata bulmaktan, yanlış aramaktan, iğnelemekten, eleştirmekten, ezmekten beslenir. Hayatımızda her karşılaştığımız kişinin bu davranış ve imaları yapması bazen umurumuzda olmazken; en sevdiklerimiz tarafından bu durumları yaşamak psikolojik şiddeti oluşturur. Annemizin, babamızın, öğretmenimizin, arkadaşımızın, sevgilimizin, eşimizin bu olumsuz ve tekrar eden ithamları, esirgenen değer ve onaylanmamayı içeren çoğu şey psikolojik şiddettir. Bu çoğu şey bazen unutamadığımız bir mimikte olabilir, sözlerde, hareketlerde olabilir.

Ruhumuza atılan bu tokatların etkileri özgüvenimizi, değerliliğimizi, yeterliliğimizi, sevilmeye layık oluşumuzu, güçlüğümüzü, önemimizi kendimize sorgulatır. Sürekli hissedilen suçluluk duygusu, başarısızlık hissi ve sevgisizlik içten içe bunu hak ettiğimizi fısıldar. Bunlara inandığımızda ise uğranılan psikolojik şiddetin farkında olmak yerine, normalize edip kendimizde hata aramaya başlarız. Oysa psikolojik şiddette ilk bilmemiz gereken şey; şiddetin her türlüsünde; gerekçe ne olursa olsun yanlışı doğru yapmaya yetmez. Şiddet yanlış bir eylemdir ve şiddetin nedeni niçini yoktur.

Şiddetin hiçbir türlüsü hak edilmez ve hak görülmez. Hata yapmanız, aşağılanmanıza değil, kendinize geliştirmenize fırsattır. Yok sayılışlar, esirgenen sevgiler, görmezden gelişler, eleştirilen duygular sizin en değerli ihtiyaçlarınızdır. İhtiyaçlar karşılanmak içindir, köreltilmek için değil. Psikolojik şiddete dur demek için öncelikle psikolojik şiddete uğradığımızı fark etmemiz gereklidir. Sonrasında ise bunu “Her ailede olur bunlar,” “Her ilişkide yaşanabilir” ya da “Sinirli anına denk gelmiştir,” “Canı sıkkındır” gibi kalıplarla açıklamak yerine bu tutumlardan vazgeçerek bilinçli hareket etmemiz gerekmektir. Bu hareket ise göz yumarak, susarak değil, önce kendi iç sesimize kulak vererek çözüm aramaktan geçer.

Unutmayın ki, siz çok değerlisiniz, sevilmek, onaylanmak, kabul edilmek en büyük haklarınızdan, daha mutlu bir yaşam her zaman mümkün. Psikolojik şiddetle başa çıkmakta zorluk çekiyorsanız uzmanlara başvurmak ve destek almaktan çekinmeyin. Şiddetin her türlüsünü kabul etmeyin. Sağlıklı ilişkiler, sağlıklı sevgiyle inşa edilir. Psikolojik şiddete uğratıldığınızı fark ettiğinizde, buna sessiz kalmak yerine, siz de “Dur!” diyebilirsiniz.

 

Yazan:

  • Psk. Merve SAVAŞKAN

Güncel Psikoloji Yayınlarımız

Yardıma ihtiyacınız var mı? Size ulaşalım.