Uzman Makaleleri

Kendini Sevmek

Kendini Sevmek

İnsanın kendisini sevmesi ve beğenmesi aslında çok zordur çünkü içimizdeki canavar doymak bilmez. Üçünü yapsak beşini daha ister. İnsanın doğası böyle ama böyle olmasaydı, hepimiz el el üstünde otururduk. Doğa galiba bu işleri hepimizden daha iyi biliyor.Öyleyse biz zavallı insanlar kendimizi kendimize nasıl beğendirelim?

Öncelikle biyonik insan olmadığımızı, yapımız icabı her şeyin üstesinden gelemeyeceğimizi sık sık hatırlatalım kendimize. Yanlışlarımızı, eksiklerimizi bilelim ama hoş görelim kendimizi. Tembellik etmeden hoş görelim.Aslında hepimizin içinde bir aslan yatar, yani hep olmak istediğimiz ama bir türlü olamadığımız bir ideal insandır o.

Ona benzemediğimiz sürece hor görür, aşağılarız kendimizi. Bu, bizi sürekli ısıran, dürtükleyen, huzursuz eden huysuz aslan sadece aşık olduğumuz zaman bir süreliğine bizi rahatsız etmekten vazgeçer. Çünkü aşk o kadar büyüktür ki, aslanın yattığı yeri bile alır elinden.Aşk dediğin duygu vefasızdır, çabuk tüketir kendini. Bir de üstelik terk edilen biz olursak aslan yine çıkar karşımıza, biraz daha büyümüş ve vahşileşmiş olarak.

İşte o zaman yeniden başlar vurmaya, bizi her gün biraz daha hor görmeye, aşağılamaya.
Bize düşen, neden bu kadar üzüldüğümüzü, perişan olduğumuzu iyi anlamak, doğru teşhis koyup bir an önce tedaviye geçmektir. Yani bizi bu kadar üzen şeyin sadece terk edilmek değil, ideallerimizden biraz daha uzaklaşmak olduğunu çabuk fark etmeliyiz. Hayal ettiğimiz o ideal insanı hemen yakalama şansımız zaten yok ama bu konuda attığımız her adımı alkışlamalı, aşağıladığımız kadar da övmeliyiz kendimizi.

Bütün bunların bizi götürdüğü yol, biraz daha büyümek, kendimizi biraz daha geliştirmek ve olgunlaştırmak olmalı. Öyleyse sıvayalım kolları, hayatın bize sunduğu imkanlar çerçevesinde çıkalım yola. Artık elimizde ne varsa, hepsi çok değerlidir bu yolda. Öğrenciysek bu konuda sınırlarımızı zorlayalım, elimizden geldiğince en iyi notları biz alalım.
Çalışıyorsak en gözde eleman olalım. Her konuda bilgimizi, görgümüzü arttırmaya çalışalım.İşte o zaman hayat bizi beğenmeye başlayacaktır. Hayat beğenince biz de başlarız kendimizi beğenmeye, sevmeye.

Kendimizden beklentilerimiz de gerçekçi olsun. Olmayacak duaya amin demek yerine, yola yapabileceklerimizle çıkalım. Bu işte ustalaştıkça göreceksiniz sevmek de, sevilmek de, başarmak da daha kolay olacakİç sesimize zaman zaman kulak verelim.
Tanrı’nın bizi bu dünyaya gönderirken, bizi bize emanet ettiğini unutmayalım. Emanete hıyanet etmeyelim. İyi bakalım, özen gösterelim kendimize.

Uzman Bilgisi

Dr. Gülseren BUDAYICIOĞLU
Merkez Başkanı, Psikiyatrist
  • Üniversite : Ankara Üniversitesi, Tıp Fakültesi
  • Uzmanlık : Hacettepe Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Psikiyatri Uzmanlık Eğitimi

Yazıları

Güncel Psikoloji Yayınlarımız

Yardıma ihtiyacınız var mı? Size ulaşalım.