Psk. Şeyda KUTSAL

Psk. Şeyda Kutsal

Ünvanlar

Psikolog

İlgilendiği Yaş Aralığı

18 +

Eğitim

 • Lisans: İstanbul Üniversitesi, Psikoloji Bölümü
 • Yüksek Lisans: Maltepe Üniversitesi, Klinik Psikoloji
 • Tez Çalışması: Psikiyatrik Bozukluğu Olan ve Olmayan Kadınlarda Adet Öncesi Belirtilerin Karşılaştırılması

Biyografi

Sertifika ve Eğitimler:

 •  İstanbul Üniversitesi  Tıp Fakültesi- Ruhsal Bozukluklarda Sanat Psikoterapileri ,2016
 • Duygu Odaklı Çift Terapisi-ICEEFT (İnternational Centre for Excellence in Emotionally Focused Therapy),2016
 •  Türkiye Futbol  Federasyonu Sağlık Eğitim Programı- Sporcularda Psikolojik Performans Danışmanlığı ,2014
 • Nöropsikolojik Değerlendirmenin Gözlemlenmesi, Uygulanması, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Nöropsikoloji Polikliniği, 2010
 •  Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi ve  Süpervizyonu, Prof.Dr.Mehmet Sungur ,2007-2009
 •  Rorschach Test Eğitimi, Doç.Dr.Tevfika Tunaboylu İkiz,2007-2009
 • Bilişsel Davranışçı Terapiler Eğitimi,Türk Psikologlar Derneği,2007
 •  Yetişkin Objektif  Testleri Eğitimi ,Psikolojik Testler Derneği,2007

İstanbul Üniversitesi, Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü’nden 2006 yılında mezun oldu. Mezun olduktan sonra, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde  otizm, zihinsel gelişim geriliği, özel öğrenme güçlüğü, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu alanında zorluk yaşayan çocuklar ve onların aileleriyle çalıştı.

2007 yılında Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışmaya ve aynı yıl Maltepe Üniversitesi Klinik Psikoloji Yüksek Lisans eğitimine başladı.

Öğrencilik döneminin her yılında; İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Psikiyatri Bölümü, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Adli Tıp Bölümü’nde stajlar yaptı ve Türk Sokak Çocukları Vakfı’nda gönüllü olarak çalıştı.

2009 yılında, “Psikiyatrik Bozukluğu Olan ve Olmayan Kadınlarda Adet Öncesi Belirtilerin Karşılaştırılması” konulu tez çalışmasıyla yüksek lisans eğitimini tamamladı.

2006 yılında yetişkin objektif testleri eğitimi, 2007 yılında Türk Psikologlar Derneği’nden bilişsel davranışçı psikoterapiler eğitimi, 2007-2009 yılları arasında Prof. Dr. Tevfika Tunaboylu İkiz’den rorschach eğitimi ve aynı yıllar içinde Prof. Dr. Mehmet Sungur’dan bilişsel davranışçı psikoterapi eğitim ve süpervizyonu aldı. 2010 yilinda 6 ay boyunca Bakirkoy Ruh ve Sinir Hastaliklari Hastanesi Nöropsikoloji Poliklinigi’nde bulunarak nöropsikolojik degerlendirme ve testleri uygulamaya başladı. 2015 yılında ICEEFT (İnternationalCentreforExcellence in EmotionallyFocusedTherapy) duygu odaklı çift terapisi eğitimini tamamladı.

Alanda çalıştığı süre boyunca; depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk, yaygın anksiyete bozukluğu, travma sonrası stres bozukluğu, panik bozukluk, sosyal fobi, kişilik bozuklukları, uyum bozuklukları, sınav kaygısı, fobiler ağırlıklı olmak üzere; bireysel psikoterapi, grup terapileri, zekâ ve kişilik testleri hizmetlerini sundu.

T.C.  Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalıştığı sürede katıldığı gönüllü yardım faaliyetleri ile 2011 yılında Bakanlık tarafından başarı ödülüne layık görüldü.

2016 yılında başladığı ruhsal bozukluklarda psikodinamik yonelimli sanat psikoterapileri egitim ve çalışmalarına İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi’nde devam etmekte.

Meslek hayatına 2017 Kasım ayından bu yana Madalyon Psikiyatri Merkezi’nde Klinik Psikolog olarak devam etmektedir.

blank

Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav kaygısı öğrenilen bilginin sınav sırasında etkili biçimde kullanılmasını engelleyen ve başarının düşmesine …

Küçük bilim insanlarına kulak verin Gerçek bilgi onlarda

Küçük Bilim İnsanlarına Kulak Verin: Gerçek Bilgi Onlarda

Hayatımız keşif üzerine kuruludur, doğduğumuz andan itibaren başlar bu keşif, önce kendi bedenimizi sonra etrafımızdaki …

Pandemi Sürecinin En Olağan Hali Tetikte Olma ve Online Psikoterapiye Yansıması

Pandemi Sürecinin En Olağan Hali “Tetikte Olma” ve Online Psikoterapiye Yansıması

Hayat normal akışında seyrederken, bir anda her şey değişti ve hepimiz kendimizi belirsizlikle, her gün verdiği zararları …