Psk. Pınar Selin GÖZELER AKÇORA

Psk. Pınar Selen Gözeler Akçora

Ünvanlar

Psikolog
Yetişkin Psikoloğu

İlgilendiği Yaş Aralığı

18 +

Eğitim

  • Üniversite: Maltepe Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü
  • Yüksek Lisans: Maltepe Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Klinik Psikoloji Bölümü

Sertifika ve Diğer Eğitimler;

  • European Family Therapy Association (EFTA)  -Training Instıtutes Chamber (Avrupa Aile Terapisi Derneği Eğitim Birimi) tarafından onaylı Çift ve Aile Terapistliği Eğitimi 2016 / 2021 (300 saat eğitim, 200 saat süpervizyon) Yrd. Doç. Murat Dokur.
  • Temel Varoluşçu Analiz Eğitimi 2018-2020 (100 saat kuramsal eğitim, 100 saat uygulama) Existential Academy of İstanbul - Klinik Psikolog Dr. Psikolog Ferhat Jak İçöz.
  • Varoluşçu Psikoterapilerde İleri Çalışmalar Eğitimi 2019/2020 (42 Saat) Existential Academy of İstanbul
  • Dinamik Psikoterapide Kuram, Klinik ve Teknik 2019/2020 (34 Saat) Klinik Psikolog Hakan Kızıltan
  • Avrupa Davranış ve Kognitif Terapiler Birliği (EABCT) Sertifikasyon ve Akreditasyonuna sahip Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi 2014/2018 (200 saat eğitim, 100 saat süpervizyon) - Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur.

Pınar Selin Gözeler Akçora, Maltepe Üniversitesi Psikoloji bölümünden mezun olmuştur. Yüksek lisansını Maltepe Üniversitesi Klinik Psikoloji bölümde ‘Algılanan Stres Düzeyi ve İlişkilerde Yüklemelerin Evlilik Uyumu ile İlişkisi’ konulu tez çalışması ile tamamlayıp Uzman Klinik Psikolog ünvanını almıştır. Klinik stajını Erenköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi Erkek Psikoz ve Amatem servislerinde yapmıştır.

Lisans eğitimi boyunca: GATA, Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları hastanelerinde staj yapmış, Maltepe Üniversitesi Sokakta Yaşayan ve Çalışan Çocuklar için Uygulama ve Araştırma Merkezi’ nin (SOYAÇ) “Çocuklarla Birlikte Projesi” kapsamında devlet korumasında bulunan suça sürüklenmiş ve suç mağduru olan çocuklarla bir yıl süreyle çalışmıştır.2012- 2015 yılları arasında Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı( TEGV) bünyesinde gönüllü olarak çalışacak kişilere temel oryantasyon eğitimlerini vermiştir.

Türkiye Çocuklara Yeniden Özgürlük Vakfı’nı (TCYOV) ‘’Yeniden Özgürlük’’ projesi kapsamında on iki hafta süreyle Maltepe Çocuk ve Gençlik kapalı cezaevinde, tutuksuz yargılanan, tahliye sonrası ya da suça sürüklenme riski altında yaşayan 12-18 çocuklara psiko-sosyal destek çalışmaları veren ekibin içinde yer almıştır. Üsküdar Selami Ali semtinde bulunan ''Roman Çocukların Toplumsal Hayata Adaptasyonu,'' projesinde gönüllü psikolog olarak yer almış ve proje içi eğitimlere katılmıştır.

2017 yılında gerçekleşen 11. Ulusal Alkol ve Madde Bağımlılığı Kongresi'ne Yeşilay’ın bursu ile katılmış ve Temel Bağımlılık Eğitimi’ni almaya hak kazanmıştır. 2019 yılında düzenlenen 5. Çift ve Aile Terapileri Sempozyumunda ‘’Algılanan Stres Düzeyi ve İlişkilerde Yüklemelerin Evlilik Uyumu ile İlişkisi’’ konulu bildiri sunumunu yapmıştır.

Mezuniyetinin ardından bir vakıf üniversitesinin Psikolojik Danışma Birimi’n de öğrenci ve personele psikolojik danışmanlık hizmeti vermiş, çeşitli tıp merkezleri ve psikolojik danışma merkezlerinde klinik psikolog ve psikoterapist olarak çalışmaya devam etmiştir.

Olgun Çocuklar- İçselleştirilmiş Semptomları Olan Çocuklar

“Olgun Çocuklar”: İçselleştirilmiş Semptomları Olan Çocuklar

Çoğu yetişkin, çocuklarının/öğrencilerinin “olgun olması” konusunda beklentilere sahiplerdir. Hatta, yaygın …

Şizofreni Yazıları II: Şizofrenide Psikoterapinin Rolü Var Mıdır? İnsan, Anlam ve Bütüncül Bakış

Şizofreni Yazıları II: Şizofrenide Psikoterapinin Rolü Var Mıdır? İnsan, Anlam ve Bütüncül Bakış

Şizofreninin “beyin hastalığı” olarak ele alınması; kimileri tarafından hastaların psikiyatrist gözetimi ve …

Şizofreni Yazıları I Şizofreni ve Damgalama

Şizofreni Yazıları I: Şizofreni ve Damgalama

Şizofreni Nedir? Şizofreniyi, en temelde kişinin gerçeklik algısında görülen bozulmalarla seyreden; beyinde dopamin …