Psk. Kevser ÇAKMAK

Psk. Kevser Cakmak

Ünvanlar

Psikolog

İlgilendiği Yaş Aralığı

0-18

Eğitim

 • Lisans: ​ Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), Fen Edebiyat Fakültesi, Psikoloji Bölümü
 • Lisans:​ Alpen-Adria Klagenfurt Üniversitesi-Viyana Kampüsü, Sosyal Ekoloji ve Psikoloji Bölümü (Exchange Student)
 • Yüksek Lisans:​ TED Üniversitesi, Lisansüstü Programlar Enstitüsü, Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi (%100 Burslu)

Sertifikalar ve Katılım Belgeleri:

 1. Wechsler Çocuklar için Zeka Ölçeği(WISC-IV) Uygulama Hakkı, Türk Psikologlar Derneği, 2019
 2. Süpervizyon Eğitimi (Prof.Dr. Gülsen Erden), Ankara Üniversitesi, 2018
 3. Süpervizyon Eğitimi (Doç.Dr. Gülin Evinç), Hacettepe Üniversitesi, 2018
 4. Cinsel İstismar Mağduru Çocuklar ile Görüşme Eğitimi, Türk Psikologlar Derneği-Travma Sempozyumu, 2018
 5. Oyun Terapisi Eğitimi ve Süpervizyonu (Prof. Dr. Ferhunde Öktem), TED Üniversitesi, 2018
 6. Çocuk-Ergen Değerlendirme Envanterleri (İnsan Çizimi, Aile Çizimi, Bender Geştalt, Cümle Tamamlama, Gazi Beier Çocuklar için Resim Yorumlama Testi, CAT Okul Öncesi Çocuklar için Algı Testi), TED Üniversitesi, 2017
 7. Çocuklar ve Ergenler İçin Bilişsel Davranışçı Terapi Eğitimi (Prof. Nur Serap Özer), TED Üniversitesi, 2017
 8. WISC-4 Wechsler Çocuklar için Zeka Testi (Prof. Dr. Serap Özer), TED Üniversitesi, 2017
 9. Sistemik Aile Terapisi Eğitimi ve Süpervizyonu (Prof. Dr. Ayşe Yalın & Doç. Dr. Ilgın Gökler Danışman)
 10. AGTE Uygulama Eğitimi (Prof. Sibel Kazak-Berüment), ODTÜ, 2016

Akademik Çalışmalar:    

 • Çakmak, K. (2019). Perceived Parenting Behaviors, Needs Satisfaction, and Well-Being Among Adolescents: The Role of Cultural Variation. (Master Tezi, TEDÜ, Ankara).
 • Çakmak, K. (2017).The Sensitivity of Judgment of Learning to Past Test Performance and Item Relatedness. (Deneysel Psikoloji Poster Sunumu, ODTÜ, Ankara).
 • Çakmak, K. (2017). The Relationship Between Health Anxiety, Health Locus of Control and Online Health Information Seeking Behavior. (Sağlık Psikolojisi Poster Sunumu, ODTÜ, Ankara).
 • Çakmak, K. (2017). The Effects of Stress and Perceived Parenting Style on Autobiographical Memory Retrieval. (Bebeklerde ve Çocuklarda Hafıza, Poster Sunumu, ODTÜ, Ankara.)
 • Çakmak, K., Özkan, T. (2016). The relationship between Existential Anxiety and Driving Behavior: Locus of Control as the mediator. (Trafik Psikolojisi Poster Sunumu, ODTÜ, Ankara.)

Orta Doğu Teknik Üniversitesi Psikoloji bölümündeki lisans eğitimi süresince Humboldt Üniversitesi’nde (Berlin, 2015), Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi-Psikiyatri Anabilim Dalı’nda (2016), Child Development Lab-ODTÜ’de (2016) ve Çocuk ve Ergen Laboratuvarında (2017) staj yapmıştır.

2017 yılında TED Üniversitesi’nde Gelişim Odaklı Klinik Çocuk ve Ergen Psikolojisi yüksek lisans programına %100 burslu olarak kabul almış, ‘Ergenlerde Algılanan Ebeveynlik Davranışları, İhtiyaç Tatmini ve İyi Oluş Hali Arasındaki İlişkiler: Kültürel Yönelimin Rolü’

konusunda tez hazırlayarak mezun olmuştur. Yüksek lisans eğitimi sürecinde (2018-2019) Gülhane Eğitim Araştırma Hastanesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nde klinik stajını, Universitat Oberta de Catalunya’da (Barselona, 2018) Erasmus+ stajını tamamlamıştır. Yüksek lisans eğitimi süresince Prof. Dr. Serap Özer’den WISC-IV (Wechsler Çocuklar için Zekâ Testi-IV) uygulama-puanlama eğitimi ile çocuk ve ergenlerle Bilişsel Davranışçı Terapi eğitimi; Prof. Dr. Ayşe Yalın ve Doç. Dr. Ilgın Gökler-Danışman’dan Aile Terapisi eğitim ve süpervizyonu; Doç. Dr. Gülin Evinç’ten ve Prof. Dr. Gülsen Erden’den çocuk-ergen odaklı psikoterapi süpervizyonu; Prof. Dr. Ferhunde Öktem oyun terapisi eğitimi almıştır.

Yüksek lisans eğitimi devam ederken özel ihtiyaçlı çocuklar için UDA ekolünde aplikasyon (oyun) geliştiren OTSİMO şirketinde Çocuk Psikoloğu olarak görev almış ve mezun olduktan sonra da devam etmiştir.

2019-2020 Güz döneminde ise Başkent Üniversitesi’nde saat ücretli akademisyen olarak Introduction to Psychology, Social Psychology ve Psikolojiye Giriş derslerini vermiştir.

Türk Psikologlar Derneği ve ODTÜ Mezunlar Derneği üyesidir.

ÇOCUK CİNSEL İSTİSMARI NEDİR? ÇOCUKLARI KORUYABİLMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ?

Çocuk Cinsel İstismarı Nedir? Çocukları Koruyabilmek İçin Neler Yapabiliriz?

Çocukları derinden sarsan, kısa ve uzun vadedeki etkilerinin çok önemli sayıldığı, saptanması diğer istismar türlerine …

Psikoterapi Nedir? - Madalyon Psikiyatri Merkezi

Psikoterapi Nedir?

Psikoterapi nedir? dendiğinde birçok kişinin aklında bir divana uzanıp, çocukluğunuzu anlattığınız ya da terapistin …

Stres İçin Öneriler - Madalyon Psikiyatri Merkezi

Stres İçin Öneriler

Stres yaşamın bir gerçeğidir ve stressiz bir hayat mümkün değildir. Stresin nedenleri kadar her birimizin stresli …