Uzman Makaleleri

Evlilikten mi Kendimizden mi Korkar Olduk

Evlilikten mi Kendimizden mi Korkar Olduk?

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de son yılda evlenme oranı yüzde on gibi ciddi bir düşüşte. Yıllar önce insanların en büyük hayali evlenip yuva kurmak ve çocuk sahibi olmak iken nasıl oldu da bu kadar evlenmekten korkar olduk.

Hiç düşününüz mü geçmişte yapılan görücü usulü evliliklerdeki cesareti. Birbirini hiç tanımayan, hiçbir şey paylaşmayan, belki de hiç bir ortak yanı olmayan insanlar…  Nasıl oluyor da ömür boyu mutlu huzurlu bir hayat yaşayabiliyorken bizler kendi seçtiğimiz insanlarla sona gitmekten bu kadar korkuyoruz.

Yıllarca doğru insanı arayıp dururuz. Belki birçok aşk yaşadınız, kırılıp üzüldünüz. Sonra kendinizi avuttunuz ‘benim için doğru insan değilmiş’ diye. Belki de daha hiç aşk yaşamadınız soranlara da ‘daha karşıma doğru insan çıkmadı’ dediniz. Dışarıda bir yerlerde mükemmel doğru insanın varolduğu düşüncesi ile yıllarınızı geçirdiniz.

Yabancıların ‘The One’ diye adlandırdığı çocukluğumuzdan beri hayalini kurduğumuz o doğru kişi… Ne çok korkuyoruz dimi bulduğumuzu zannettiğimiz o doğru insanın yanlış olmasından iş ciddiye binince. Günün sonunda bir ilişkiden beklediğimiz sadece mutluluk iken neler zor ve korkulu bir sınav haline geldi? Dürüstlük mü, sadakat mi, iyi bir kariyer ya da maddi güç mü ya da fiziksel özelliklerimiz mi?

Peki gelelim size… 

  • Aradığınız özelliklerin tümü sizde var mı?
  • Sahiden hiç mi yalan söylemediniz?
  • Hiç aldatmadınız mı?
  • İyi bir kariyer ve maddi gücünüz var mı?
  • Peki ya kilonuz, boyunuz ideal mi?

Mükemmel arkadaş, anne ya da baba dediğiniz insanlara bakın. Hiç mi üzmedi, kırmadı, hayal kırıklığına uğratmadı sizi?

İşin aslı; aradığınız insan olmayı en çok arzuladığınız insandır. İlişki kusurlarımızı açığa çıkaran bir tehdittir aslında.

Aşkta ilişkiler boş bir kutuya benzer. İçine koymadığınız şeyi geri alamazsınız. Bizim kendimizde olmayan şeyleri bir başkası bize veremez. Doğru kişiyi bulmanın yolu ona doğru olma sorumluluğunu yükleyip kendi eksiklerimizi kapatma çabasından ve korkusundan ziyade asıl korktuğumuz çokta doğru olmayan kendi benliğimizle yüzleşmek mi yoksa bir daha düşünün. Emin olun evrende hepimiz için eşit oranda doğru insan, mutluluk, şans var. Bu insanla evlenmekten korkmak yerine tek bir soru belki de: “gerçek benliğim ve bütün kusurlarımla, gerçek benliği ve kusurlarıyla kim?”

Uzman Bilgisi

Psk. Nida DAL İDİKUT
Klinik Psikolog
  • Üniversite : Bilkent Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Psikoloji Bölümü
  • Uzmanlık : Bournemouth Üniversitesi, İnsani Bilimler Enstitüsü (Şeref öğrencisi)

Yazıları

Güncel Psikoloji Yayınlarımız

Yardıma ihtiyacınız var mı? Size ulaşalım.