Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu için Farkında Ebeveynlik

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun tedavisinde aileler neler yapabilir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (1200 × 628 piksel)

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğunun tedavisinde aileler neler yapabilir?

Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB), dikkat, konsantrasyon, aşırı hareketlilik ve dürtüsellik ile seyreden nörogelişimsel bir bozukluktur. Ülkemizde yapılan sıklık çalışmasında 8 çocuktan 1’inde görülmekte olup, okul öncesi ve okul çağı çocuklarında oldukça sık görülmektedir. DEHB, erken tanı ve etkin müdahaleler ile yaşıtlarıyla benzer bir hayat sürdürebilir, ileride ortaya çıkabilecek olumsuz sonuçlar (akademik ve iş hayatında başarısızlık, ilişki zorlukları, adli olaylar, madde kullanımı gibi) engellenebilir. Gündelik yaşantının yanı sıra akademik alanda da ciddi zorluklara sebep olan DEHB’nin tedavisinde medikal ve medikal olmayan yöntemlerin etkinliği birçok kez değerlendirilmiştir. Medikal tedavilerin DEHB tedavisinin erken döneminde etkinliği gösterilmesine rağmen uzun dönem etkinliği ile halen bilgilerimiz kısıtlıdır. Medikal olmayan tedaviler içerisinde ise “ebeveyn eğitimi” bütün tedavi kılavuzlarında önerilen tek medikal olmayan müdahaledir.

Ebeveyn eğitimi: Birçok ülkede (İngiltere, Amerika, Kanada gibi) yayınlanan tedavi kılavuzlarında ergenlik öncesi DEHB tedavisinde her basamakta önerilmekle birlikte, okul öncesi dönemde ise önerilen tek tedavi yöntemidir. Etkinliği birçok kez gösterilmiş olan ebeveyn eğitiminde amaç, ebeveynlerin davranışlarındaki değişimle paralel olarak çocuğun davranışlarının değişmesidir. Ebeveyn eğitiminin DEHB’nin dikkat alanındaki semptomlar üzerine etkinliği ile kanıtlar kısıtlı olmasına rağmen davranış problemleri ve sosyal ilişkiler üzerine oldukça etkili olduğu görülmüştür.

   Eğitim İçeriği: Günümüze kadar DEHB ile ilgili pek çok ebeveyn eğitim modeli ortaya konulmuştur. Klinik ortamda etkinliğini birçok kez gördüğümüz ebeveyn eğitiminin içeriğini oluştururken bilimsel literatür gözden geçirilmiş, alandaki uzmanlarla ortak uzlaşı ile oluşturulmuştur. Eğitim içeriğini oluştururken DEHB’li çocuğu olan ebeveynler hedeflenmesine rağmen eğitim içeriğinde bulunan birçok beceri eğitimi her anne babanın kazanması gereken beceriler olduğuna inanıyoruz. Yedi modülden oluşan ebeveyn eğitimi toplamda 3 hafta sürmesi planlanmıştır. Pazartesi ve çarşamba günleri saat 20:00’de başlayacak olan eğitimler yaklaşık iki saat sürmesi beklenmektedir. Eğitimin etkinliğinin yüksek olması için eğitimlerin karşılıklı etkileşim içerisinde ilerlemesini planlanmıştır. Bu yüzden eğitimin kontenjanı 25 olarak belirlenmiştir.

   Eğitimin Amacı: Grup terapisi olarak dizayn edilen bu eğitim ile ebeveynler kısa sürede DEHB konusunda kendilerini daha yeterli hissedebileceklerini ve çocuklarının hayatlarında çok daha etkili olabileceklerini düşünüyoruz. Daha da önemlisi uzun dönemde kullanılan medikal tedavilerin süresinden dozuna, çocuklarının ve kendilerinin hayat kalitelerinden yaşadıkları strese kadar hayatlarında çok daha geniş alanlarda değişikliklerin olmasını bekliyoruz.

Eğitimi verecek olan uzmanların listesi ;

 • Dr. Sefa Coşğun: Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir? Ne değildir? Etkinliği gösterilen ve gösterilemeyen tedaviler
  • 18 Nisan Pazartesi 20:00
 • Kln. Psk. Hande Pehlivan: Yürütücü işlev nedir? Etki alanları nelerdir? Çocuğunuzun yürütücü işlevlerini nasıl destekleyebilirsiniz?
  • 20 Nisan Çarşamba 20:00
 • Kln. Psk. Seray Yazıcıoğlu: Özel oyun saati
  • 25 Nisan Pazartesi 20:00
 • Kln. Psk. Gizem Gürleyen: Pozitif pekiştireç nasıl kullanılmalıdır? Davranış değişikliğe nasıl yardımcı olur?
  • 27 Nisan Çarşamba 20:00
 • Kln. Psk. Eda Gökpınar: DEHB’li çocuğa eşlik etmek: sınırlar kurallar ve rutinler
  • 9 Mayıs Pazartesi 20:00
 • Kl. Psk. Cansu Güney: Duygudurum düzenleme becerilerini nasıl geliştirebiliriz?
  • 11 Mayıs Çarşamba 20:00
 • Kl. Psk. Burçin Büyükkaradağ: DEHB’li çocuklarda sık görülen problemli davranışlar, problem çözme becerileri ve yaşam alanlarının düzenlenmesi
  • 16 Mayıs Pazartesi 20:00

Toplam Süre: 14 Saat

Eğitim Tarihi: 18 Nisan – 16 Mayıs 2022

Eğitim Ücreti: 1.000 TL +KDV

Ödeme ve Kayıt İçin Tıklayınız.

Yetişkinlerin İçindeki Çocuklar Çocuk Modları

Yetişkinlerin İçindeki Çocuklar: Çocuk Mod’ları

Hepimiz zaman zaman “çocuk gibi davrandım”, “kendimi kaybettim ve nasıl oldu anlamadım”, “şu an hatırladığımda …

Kendini Gerçekleştiren Kehanet

Kendini Gerçekleştiren Kehanet

Kendini gerçekleştiren kehanet, toplum dilinde “korktuğum başıma geldi, ben böyle olacağını zaten biliyordum” …

Çocukluk Çağı Mastürbasyonu

Çocukluk Çağı Mastürbasyonu

Mastürbasyon davranışı, çocukların gelişimi açısından son derece doğal ve sağlıklı bir süreçtir. Çocuklar, …