Uzman Makaleleri

Depresyon Nedir ve Depresyon Yaşayan Kişiyi Anlamak

Depresyon Nedir ve Depresyon Yaşayan Kişiyi Anlamak

Depresyon; bireylerin kendini mutsuz, karamsar, değersiz, suçlu ve umutsuz hissettiği psikiyatrik bir bozukluktur. Beraberinde uyku ve iştah sorunları, yorgunluk, cinsel isteksizlik görülebilmektedir. Depresyon yaşayan kişiler hayattan eskisi kadar zevk alamamakta, önceden keyif aldığı aktivitelerde bile isteksiz hissetmektedirler. Ayrıca hareketlerinde yavaşlama ve öz bakım sorunları olmasının yanı sıra dikkat ve hafıza sorunları da görülebilmektedir. Depresyonun ilerlediği durumlarda kişinin işlevselliğini yitirmesiyle birlikte gündelik işlerine devam edememekte ve intihar ile ilgili düşünceler ve eylemler de eşlik edebilmektedir. Bu nedenle kişinin yaşadığı depresyonun psikoterapi ve gerektiğinde psikiyatrik tedavi ile birlikte tedavi edilmesi hayati derecede önemlidir. Depresyonun tedavisinde psikoterapi ve ilaç tedavisinin gerekliliği kadar önemli olan bir diğer konu ise sosyal destektir. Depresyon yaşayan kişinin düşünce yapısı ve algıları çarpıtılmış, olumsuz ve karamsardır. Bu nedenle ruh hali oldukça umutsuz, çökkün ve hareketleri kısıtlıdır. Bu noktada depresyon yaşayan kişinin yakınlarının ve sosyal çevresinin davranışları hasta üzerinde oldukça önemlidir.

Peki Depresyon Yaşayan Kişiye Nasıl Davranmak Gerekir?

  • Öncelikle depresyonu ciddiye alın ve depresyon yaşayan kişilere “bu senin elinde olan bir şey, her şey kafada bitiyor” vb. sözler kesinlikle söylemeyin!
  • Depresyon ile mücadele eden birinin duygularını anlayın, önemseyin ve duygularını ifade etmesi için destek olun.
  • Depresyon yaşayan kişiler evden çıkmak istemeyebilir; baskı yapmadan onlarla sık sık görüşün ve dinleyin.
  • Depresyon yaşayan kişiler küçük şeyleri bile yapmakta zorlanabilir. Onlara küçük şeyleri yaparken yardım edin.
  • En önemlisi depresyon yaşayan kişiye yardım alması için teşvik edin. Depresyon önemli bir psikiyatrik hastalıktır ve siz ne kadar destek olursanız olun profesyonel bir destek olmadan depresyonun iyileşemeyeceğini unutmayın.

Depresyon Yaşayan Kişi Daha İyi Hissetmek İçin ne Yapabilir?

Yürüyüş yapabilir, içinizden gelmese bile kendinizi zorlayarak öz bakım ihtiyacınızı karşılayabilir ve ufak hareketleri hayatınıza katabilirsiniz. Duygularınızı ifade edebilir ve güvendiğiniz insanlarla dertleşebilirsiniz. Büyük hedefler yerine küçük hedefler koyabilirsiniz. Fakat en önemlisi tüm bunlar sadece bir destektir ve özellikle ağır depresyon yaşayan kişi için yeterli ve tedavi edici nitelikle değildir. Depresyon yaşayan kişi mutlaka psikoterapi desteği almalıdır.

Uzman Bilgisi

Psk. Nagihan KUTLU
Klinik Psikolog
  • Üniversite : Işık Üniversitesi, Psikoloji Bölümü
  • Uzmanlık : Işık Üniversitesi, Klinik Psikoloji

Yazıları

Güncel Psikoloji Yayınlarımız

Yardıma ihtiyacınız var mı? Size ulaşalım.