vajinismus

VAJİNİSMUS

Vajinismus ülkemizde yaygın olarak görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Tanım olarak vajinismus, vajina girişini çevreleyen kaslarda ani ve istemsiz kasılmadır. Bu kasılma cinsel birleşmenin gerçekleşmesini engeller. Vajinismus olan hastaların cinsel organlarında sorun yoktur, anatomik olarak doğaldır. Eşlik eden cinsel birleşme korkusu vardır ve kasılmalara vücudun başka bölgeleri de hatta tüm beden kasılması da eşlik edebilir. Hastaların birçoğu cinsel birleşme denenmedikçe cinsellikten keyif aldıklarını ancak cinsel birleşme fikri veya denemesi ile kasılma yaşadıklarını bildirmektedir.

Vajinismusun pek çok psikolojik kuramda açıklamaları vardır. Cinsel birleşme ile ilgili herhangi bir olumsuz uyaran vajinismusu oluşturan istemsiz kasılma tepkisine neden olabilir. En yaygın nedeni cinsellik hakkında yetersiz bilgi veya yanlış inanışlardır. Bunun dışında katı yetiştirilme tarzı, cinsel şiddet öyküsü, evlilik sorunları, gebelik ve doğum korkusu gibi pek çok durum da vajinismus nedeni olarak karşımıza çıkabilir.

Vajinismus tedavi edilebilen bir bozukluktur. Bir ilaç tedavisi yoktur, tek tedavisi cinsel terapidir. Yapılacak olan cinsel terapi yapılandırılmış olmalıdır ve mutlaka cinsel terapi alanında uzmanlaşmış terapist kimliği olan kişiler (psikiyatri uzmanı veya klinik psikolog) tarafından yapılmalıdır. Bu alanda uzmanlaşmamış kimselerle yapılan tedavi girişimleri başarısız olmakta ve hatta hastayı travmatize edebilmektedir. Tedavisinde cinsel bilgilendirme, korkunun ve altta yatan nedenlerin çalışılması ve soruna yönelik bazı davranışsal teknikler yer alır. Tedavinin esası, bu kasılmaların aşamalı bir şekilde ortadan kaldırılmasıdır. Tedavide sadece cinsel birleşme değil, çiftlerin keyifli cinsellik yaşamaları da hedeflenmelidir.

 

Yazan;

Dr. Tuğçe İrem ÇOBANOĞLU

Comments for this post are closed.
Stresin Hayatımıza Etkisi

Stresin Yaşamımıza Etkisi

Stresi Anlama Stres, farklı durumlarda ve beklenmedik şekilde hayatımızı etkileyebilecek potansiyele sahip, duygularımızı, …

vajinismus

VAJİNİSMUS

Vajinismus ülkemizde yaygın olarak görülen cinsel işlev bozukluklarından biridir. Tanım olarak vajinismus, vajina …

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)

DEHB, kişinin “kolayca ulaşılamayacak bir hedefe varmak için kullandığı kendini düzenleme becerileri” olarak …