Boşanma ve Çocuk

Boşanmaların çok kolay ifade edildiği günümüzde, anne-babalar kavgalar, inatlaşmalar, hukuki işlemler arasında çatışırken, boşanmanın duygusal yükü genellikle çocukların omuzlarına bırakılır. Boşanma kaçınılmazsa, çocuğunuzun da bu dönemde bir yardım alması, okul başarısı ve özgüveni etkilenmeden bu sürece adapte olması açısından önemlidir. Bunun öncesinde eşinizle birlikte çocuğunuza karşı sorumluluğunuzu yerine getirerek evliliğinizi bitirmeden önce sürdürmek için çaba gösterdiğinizden emin olmalısınız

Boşandıktan ve eşinizle evlerinizi ayırdıktan sonra,  çocuğunuzun bu durumun sürekliliğine alışmasına izin vermeli ve tutarlı olmalısınız, eski eşinizin arada gelip gece kalmak istemesi gibi faktörler sizin kadar çocuğunuzun aklını daha da karıştırabilir. Sınırları öğrenme yaşındaki çocuğunuz için bunun da öğrenilmesi gereken bir sınır olduğunu düşünerek kararlı davranmanız beklenir, “babam neden bizimle birlikte değil”, “babamı seviyor musun” gibi sorulara hazırlıklı olmanız ve bunlara gözyaşları içinde cevap vermemeniz önemlidir. Soyut düşünce dönemine henüz geçmemiş 0-5 yaş arasındaki çocuklar, anne ya da babasının evin dışında olmasıyla, hiç olmaması arasındaki farkı ayırt edemeyebilir, bu nedenle ondan uzaktayken de iyi olduğunu sık sık duymak veya görmek isteyebilir.

Çocuğunuzun eski eşinizle görüşme saatlerinin değişmesi, ertelenmesi, iptal edilmesi gibi durumlar bu sürece adapte olmasını zorlaştırabilir. Yoğun bir belirsizlik yaşadığı ve düzeninin değiştiği bu dönemde ona belirlilik arz eden yaşantılar sunmanız kendini güvende hissetmesine yardımcı olur.

Karşı tarafın yeniden bir araya gelmeye veya nafaka ödememeye yönelik  suçlayıcı, tehdit edici, kışkırtıcı tutumlarını tepki vermeyerek azaltabilirsiniz. Çocuğunuzun birinizin olgun davrandığını, diğerini suçlamadığını görmeye ihtiyacı vardır. Çocuğunuza hayatınıza devam ettiğinizi gösterirseniz o da hayatına devam etmek için güç bulur. Ancak odak noktanız sürekli eski eşinizin kiminle olduğu çocuğunuza ne kadar az vakit ayırdığı ve çocuğu kullanarak sizi cezalandırdığı yönünde olursa oğlunuz-kızınız da aynı şeyi yapacak ve sizi bir araya getirme isteğinden yavaş yavaş vazgeçmek yerine bunu takıntı haline getirecektir.

Boşandıktan sonra kurduğunuz yeni ilişkiler, sağlam bir temele oturmadan her tanıştığınız kişiyi “bakalım çocuğuma nasıl yaklaşıyor” diyerek çocuğunuzla tanıştırmanız doğru değildir. Çocuklar çok çabuk bağlanırlar ve babanın dışında bir erkekle tanışıp kendini ona yakın hissettikleri için suçluluk duyabilirler. Bu nedenle ilişkinizde önce bir çift olarak nasıl hissettiğinizi sınamanız ve ikili ilişkinize güvendikten sonra oğlunuz veya kızınızı bu ilişkiye katmanız daha doğrudur.

Çocuklar gördükleri ilgiyi somut olarak da duymak isterler. Ve olaylar arasındaki boşlukları kendi hayal güçleriyle doldurmayı severler, bu nedenle farkında olmadan ilgisiz davranmanız olayların kendi yüzünden kaynaklandığını düşündürebilir. Ona olan sevginizi sık sık ifade etmeniz, özgüvenini güçlendirecektir.

Comments for this post are closed.
Özgüven Eksikliği Nedir Nasıl Oluşur

Özgüven Eksikliği Nedir, Nasıl Oluşur?

Özgüven Hareketleri Önce, Özgüven Hissi Sonra Gelir! Özgüven, kişinin hayatında iletişim kurma ve kendini ifade …

Anne Olmak

Anne Olmak

Anne olmak, insan yaşamında bütün duyguları aynı anda yaşatabilen en özel süreçtir. Birçok kadın bu süreci planlayıp …

Evlilikten mi Kendimizden mi Korkar Olduk

Evlilikten mi Kendimizden mi Korkar Olduk?

Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de son yılda evlenme oranı yüzde on gibi ciddi bir düşüşte. Yıllar önce …